Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Haritası

Her geçen yıl elektrikli araçlar trafikte daha yoğun şekilde öne çıkmaya başladı. Bunlar tam elektrikli olmasıyla beraber ayrıca Hibrit araçlar üzerinden değerlendirilir. Benzinli ya da dizel otomobillerin aksine doğrudan elektrik ile beslenen ve trafikte yol alan araçlardır. Aynı zamanda bunları geleceğin araçları olarak da ifade etmek mümkündür. Çünkü yenilenemez olarak ifade edilebilecek olan petrol belirli bir zamanda bitecektir. Ancak yenilenebilir enerji şeklinde bilinen güneşten elde edilecek elektrik ile bu araçlar kullanılabilir.

Elbette bu araçları kullanmak için ise özel şarj istasyonları gerekmektedir. Birçok araç sahibi ise elektrikli araç şarj istasyonları haritası araştırması yapmaktadır. Türkiye’nin günümüzde artık birçok farklı yerinde şarj istasyonları bulunmaktadır.

Tunçmatik DC hızlı şarj istasyonları tüm Türkiye'de hızlı bir şekilde yayılmaktadır.
Tunçmatik DC hızlı şarj istasyonları tüm Türkiye’de hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Elektrikli Araçların Çalışma Prensibi

Genel olarak batarya ve pil setleri doğrultusunda elektrikli araçların yapısı öne çıkmaktadır. Bu konuda bataryada depolanan bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyulur. İhtiyaç olan bu elektrik enerjisi ise şarj istasyonlarından temin edilir. Bu sebepten dolayı egzoz yerine bu araçlar elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar.

Geçen zaman daha da yaygın hale gelen bu özel araçlar için günümüzde farklı noktalara konumlanmış şarj istasyonları bulunmaktadır. Bunları doğru şekilde bulmak ve şarj edebilmek için ise günümüzde elektrikli araç şarj istasyonları haritası yer alıyor. Böylece Türkiye üzerinde hangi şehirlerde ve ne kadar bulunduğuna dair bilgi alma şansı elde edilebilir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Nerede Var?

Türkiye’deki şehirlerin artık önemli bir kısmında elektrikli araç şarj istasyonları konumlanmış durumdadır. Elbette bu konuda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Bursa, Kocaeli, Sakarya ve İzmir gibi pek çok farklı şehirde yer almaktadır. Bunun dışında Eskişehir, Aydın, Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Kayseri, Erzurum, Mardin ve Rize ile Samsun gibi daha birçok değişik şehirde yer almaktadır.

Bursa Mustafa Kemal Paşa'da açtığımız AC ve DC hızlı şarj istasyonları
Bursa Mustafa Kemal Paşa’da açtığımız AC ve DC hızlı şarj istasyonları

Bu sebepten dolayı artık Türkiye’nin dört bir tarafında elektrikli araçlar ile birlikte seyahat etme şansı bulunuyor. Öne çıkan bu istasyonları aynı zamanda özellikleri ve teknolojik yapısına bağlı olarak farklı tasarımlar sağlamaktadır. Güvenli şekilde çok uzun yolculuklarda artık seyahat edebilmek için istasyonlar rahat bir biçimde kullanılabilmektedir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Hangi Konumlarda Bulunuyor?

Şehirlerin dışında aynı zamanda her bir şehrin içerisinde elektrikli araç şarj istasyonları belirli konumlarda yer almaktadır. Özellikle dinlenme tesisleri, AVM’ler, otomotiv firmaları, otoyol kenarları ve benzin istasyonlarında bulunuyor. O yüzden şehir içine giriş yapıldığı andan itibaren elektrikli araçları her yerden şarj etme olanağı bulunmaktadır.

Ayrıca bütün farklı marka ve modeldeki araçlar için özel sistem altında hazırlanmış şarj istasyonları olduğunu söylemek mümkündür. Böylece entegre bir şekilde aracı yaklaştırarak çok kısa bir süre içerisinde aracın bataryasını doldurmak mümkündür. Günümüzde ayrıca elektrikli araç şarj istasyonları bireysel yapı altında da yine kullanım imkanı verdiği için her yerde şarj olanağı sunuyor.

Sakarya'da hizmete direk tunçmatik DC hızlı şarj istasyonu
Sakarya’da hizmete giren tunçmatik DC hızlı şarj istasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Dolumu Ücretli mi?

Bazı istasyonlar kapsamında her ne kadar şarj ücretsiz olsa bile, bu durum genel olarak ücretli biçimde öne çıkmaktadır. Bu durum hizmetin alındığı firma ile hangi seviyede akım verildiğine bağlı bir olarak değişkenlik gösterebilir. Bu konuda dakika başına ücreti yansıtma yansıtmak suretiyle özellikle abone olan kişiler için bu unsur ele alınmaktadır.

Abone olmayan kişiler için ise firmanın belirlediği bir giriş üzerinden ölçüt doğrultusunda ücret ödenmektedir. Ancak yine de çok yüksek ücretler olmadan Türkiye’nin dört bir tarafında elektrikli araçları şarj istasyonları bünyesinde şarj etmek mümkündür.

Türkiye’de En Çok Şarj İstasyonları Nerede?

Dünyanın birçok farklı ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de şarj istasyonları her geçen zaman artış göstermeyi sürdürüyor. Çünkü tam elektrikli araçlar ya da Hibrit araçlar rağbet görmeye devam etmektedir. Bu konuda Türkiye’de en çok şarj istasyonları ise şüphesiz İstanbul başta olmak üzere ayrıca Ankara’da yer alıyor.

Bu konuda onlarca AC şarj istasyonları ile karşılaşma imkanı öne çıkıyor. Tabii bunun dışında İzmir ve Bursa ile beraber farklı büyük şehirler içinde bu durum geçerlidir. Türkiye elektrikli araç şarj istasyonları haritası üzerinden seçim yaparak rahatlıkla konumlarını bulma şansı da elde edilmektedir. Günümüzde bu durum dijital yapı doğrultusunda teknolojik olarak uygulamalar üzerinden görülebilir.

İstanbul Beykoz'da bireysel kullanıcı için devreye aldığımız şarj istasyonu
İstanbul Beykoz’da bireysel kullanıcı için devreye aldığımız şarj istasyonu

Türkiye’deki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Artar mı?

Bu durum artık kaçınılmaz bir unsur olarak öne çıkıyor. Çünkü küresel çapta elektrikli araçlar her geçen yıl daha da fazla üretimden geçerek satışa sunulmaktadır. Doğal olarak buna paralel şekilde Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonları da artış göstermektedir. İstanbul ve Ankara başlı olmak üzere Türkiye’nin dört bir şehrinde de bu durum artarak devam edecektir.

Bu sayede sağlıklı ve güvenli bir şekilde artık herkes elektrikli araçlarını diledikleri yerde şarj etme olanağını bulabilecek. Elbette hala bazı şehirlerde şarj istasyonu olmadığı için, birtakım ufak tefek sıkıntılar yaşanmaktadır. Ancak yine de uzun yollarda batarya bunu sağladığı için şehirden şehre kadar rahatlıkla ulaşım sağlayarak şarj imkanı bulunmaktadır.

Farklı Akımlar Üzerinden Türkiye’deki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Farklı akımlar doğrultusunda Türkiye’de elektrikli araçlar için şarj istasyonları bulunmaktadır. Bunlar genel olarak AC ve DC olarak bilinir. Yani DC doğrudan akım şeklinde yapılan şarj olarak öne çıkar. Aynı biçimde AC ise alternatif akım şeklinde ifade edilmektedir. Doğrudan akım yüksek hızlı şarj imkanı verirken alternatif akım biraz daha yavaş şarj sağlar.

Yorum Bırakın

X