AC Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli araçlarla ilgiliyseniz en azından bir kere AC şarj istasyonu kelimesini duymuşsunuzdur. Herkesin bildiği gibi otomotiv dünyası inanılmaz bir değişim ve dönüşüm içinde. Fosil yakıtların artık hayatımızdan çıkması ve küresel ısınma noktasında yaşanan ciddi endişeler otomotiv endüstrisini ciddi anlamda bu değişime zorluyor. Gün geçtikçe değişen ve gelişen elektrikli araçlar önümüzdeki birkaç yılın en önemli konularda biri olmaya devam edecek. Tabi elektrikli araçlar yaygınlaştıkça bir sorun da ortaya çıkıyor. Bu araçların pratik bir şekilde şarj edilmesi.  Bu yazımızda AC şarj istasyonu ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Şarj istasyonu yatırımı için yeni yazımızı kaçırmayın.

[ez-toc]

AC Şarj İstasyonları ve Özellikleri

Elektrik akımları iki farklı formda gelir: Alternatif Akım (AC) ve Doğru Akım (DC). AC akımı, elektrik şebekesi üzerinden iletilir ve birçok evde standart bir elektrik prizinde 230V ve 50Hz olarak bulunur. AC akımı sürekli olarak yön değiştirir ve enerji kaybı olmadan uzun mesafeler boyunca iletilir.

Ancak, günümüzde birçok elektronik cihaz ve batarya doğrudan akım (DC) gerektirir. Bataryalardaki enerji, kimyasal enerji şeklinde depolanır ve sadece bir yönde gerçekleşir. Bu nedenle, bir batarya bağımlı cihaz sadece AC akımını DC akımına dönüştüren bir şarj cihazıyla şarj edilebilir.

TOGG AC şarj cihazı uygulaması
TOGG AC şarj cihazı uygulaması

AC Şarj

Elektrikli bir aracı AC akımıyla şarj etmek için, aracın kendi sistemini (araç içi şarj cihazı olarak da adlandırılır) kullanılır ve bu sistem, prizden gelen AC akımını batarya akımına dönüştürür. AC şarj istasyonu ile şarj yaparken, elektrik şebekesi araç içi şarj cihazına bağlanır ve iletişimi sağlar. İstasyon, araca ne kadar akım çekebileceğini bildirir ve şebekenin aşırı yüklenmesini önler. AC şarj istasyonları daha yaygın ve uygun fiyatlıdır. Ev kurulumları için uygundur ve gece şarjı için idealdir. Özetle AC Şarj cihazları bireysel kullanım için çok iyi bir çözümdür. Mobil uygulama üzerinden kolaylıkla kontrol edilebilen tunçmatik AC şarj istasyonları hem akıllı hem de pratik bir şarj deneyimi sunuyor.

tuncmatik Public serisi AC Şarj istasyonu
tuncmatik Public serisi AC Şarj istasyonu

DC Şarj

DC şarj, AC şarjın aksine daha hızlı bir şarj süreci sunar. DC şarj istasyonu, AC akımını doğrudan DC akımına çevirir ve aracın bataryasına bu doğrudan akımı gönderir. DC şarj istasyonları daha pahalıdır ve daha güçlü bir kaynağa ihtiyaç duyar. Hızlı şarj istasyonlarının gücü günümüzde 600 kW’a kadar çıkabilmektedir. DC şarj istasyonları genellikle ticari amaçla kurulur. Akaryakıt istasyonları, AVMler, oteller, restoranlar gibi halka açık yerlerde insanların hızlıca elektrikli araçlarını şarj edip yola devam etmeleri için en ideal çözümdür. Hızlı bir şarj istasyonu 30 dakika gibi bir sürede %80 batarya dolu seviyesine ulaştırabilir. Bu nedenle halka açık yerlerde DC şarjlar hızlıca yayılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: DC Şarj İstasyonu

AC Şarj mı, DC Şarj mı?

AC ve DC şarj arasında bir tercih yaparken, şarj ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Eğer günlük olarak kısa mesafelerde seyahat ediyorsanız, AC şarjı tercih etmek yeterli olacaktır. Ancak, uzun mesafeli seyahatlerde veya hızlı şarj gerektiğinde DC şarjı tercih etmek daha uygun olacaktır. AC şarj istasyonları daha yaygın ve uygun fiyatlıdır, bu nedenle günlük şarj ihtiyaçlarınız için idealdir. Ancak, DC şarj istasyonları daha hızlı şarj imkanı sunar ve uzun mesafeli seyahatler için daha uygundur. Bunun yanında AC şarj cihazları daha uygun fiyatlı ve kurulumu pratiktir. DC hızlı şarj istasyonları ise yatırım gerektirir ve devreye alma işlemleri ac cihazlara göre uzun sürelidir.

AC Şarj Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji Verimliliği

Günümüzde enerji krizi ve artan maliyetler göz önüne alındığında enerji verimliliği birçok elektrikli araç sahibi için en önemli faktörlerden biridir. Araştırmalarımız, elektrikli araç sahiplerinin %65’inin ev şarj istasyonu satın alırken enerji verimliliğini en önemli faktör olarak gördüğünü göstermektedir. Yeni nesil şarj istasyonlarının sunduğu akıllı şarj özellikleri de enerji kullanımını izlemenize ve kontrol etmenize yardımcı olarak şarj maliyetlerinde daha fazla tasarruf sağlamanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: tuncmatik Şarj İstasyonları

Kullanım Kolaylığı

Elektrikli araçlara geçiş yapmak karmaşık bir süreç olabilir. Bu nedenle, birçok elektrikli araç sahibi için ev şarj istasyonunun kullanım kolaylığı önemli bir faktördür. Çoğu ev şarj istasyonu, şarj oturumunun durumunu hızlı bir şekilde görebilmenizi sağlayan anlaşılması kolay LED ışıklarıyla birlikte gelir. Ayrıca, birçok bağlantılı şarj istasyonu, şarj sürecini uzaktan izlemenizi ve kontrol etmenizi sağlayan akıllı telefon uygulamaları sunmaktadır.

Bireysel şarj istasyonu uygulama
Bireysel şarj istasyonu uygulama

Uzun Garanti ve Servis

Ev şarj istasyonları genellikle önemli bir yatırım gerektirir. Bu nedenle, elektrikli araç sahiplerinin %47’si en çok uzun garantiye, %25’i ise önleyici bakım hizmetlerine önem vermektedir. Şarj istasyonunuzun mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak için bazı satıcılar veya üreticiler genişletilmiş garanti veya ek servis seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca, bağlantılı şarj istasyonları yazılım güncellemelerinden faydalanarak uzaktan servis imkanı sunmaktadır.

Şarj Davranışı Analizi

AC şarj istasyonu, en önemli ama en çok göz ardı edilen yönlerinden biri, bağlantı özelliği ve sunduğu analitik verilerdir. Araştırmalar, elektrikli araç sahiplerinin %42’sinin şarj oturum maliyetlerini görebilme yeteneğini, %32’sinin ise analitik verilere erişimi en önemli faktör olarak gördüğünü ortaya koymaktadır. Bağlantılı şarj istasyonları, enerji kullanımı ve maliyetleri hakkında gerçek zamanlı bilgilere erişim sağlayarak sürücülerin şarj süreci boyunca bilgili kalmasını ve davranışlarını buna göre ayarlamasını sağlar.

Özet

İklim değişikliğini oldukça yoğun olarak yaşadığımız şu günlerde fosil yakıtlı araçlardan elektriğe dönüş çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu noktada özellikle bireysel kullanıcıların elektrikli araçlarını güvenli ve pratik bir şekilde şarj edebilmesi için AC Şarj istasyonu büyük önem taşıyor. Uzun süreli şarj etme kapasitesine sahip bu cihazlar özellikle bireysel kullanıların elektrikli araçları tercih etmesinde önemli bir etken olacaktır. tuncmatik Charge olarak AC ve DC şarj istasyonlarımızla her zaman yanınızdayız. 7-22 kW AC Şarj istasyonları sipariş etmek için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

X