180 kW DC Şarj İstasyonları

180 kW gücündeki şarj istasyonları araçların en hızlı çalışmasını sağlayan teknolojik gelişmelerin sonuçlarından biridir. Bu istasyonlar geleceğin enerji şirketleri olma potansiyelindedir. Bu istasyonlar İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir gibi büyük şehirleri birbirlerine bağlar ve kesintisiz sürüşlere vesile olur. Şarj istasyonları ve lokasyonlar her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucunda şarj istasyonları ile ilgili merak edilen şeylerin sayısı da artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: DC Şarj İstasyonu

 180 kW Şarj İstasyonlarının Özellikleri

DC şarj istasyonları 180 kW güce sahip olup kapasitesine göre değişkenlik gösteren performanslar sergileyebilmektedir. Fakat isteğe bağlı olarak 360 kW şarj gücüne kadar çıkarılabilmektedir. Araçların aynı anda şarjı edilebilmesi için de fiş ve priz mevcuttur. Şarj fişi aynı zamanda araç ve istasyon arasında iletişim de kurma özelliğine sahiptir. Şarj fişinin doğru takılıp takılmadığı ve aracın şarj akımının takibi kolaylıkla yapılabilmektedir. İstasyonlar dış ortama uyumludur. Diğer istasyonlara göre 180 kw şarj istasyonu fiyatları ekonomik tasarruf ve yatırım sağlar.

 Şarj İstasyonlarına Olan Talebin Artması

Dünya üzerindeki enerji kaynakları hızla tükenmektedir. Milyonlarca insanın enerji ihtiyacını anında gidermek zorlu bir iştir. Bu yüzden hem enerjinin korunumu için hem de verimli bir enerji tüketimi için şarj istasyonları tercih edilmektedir. Aynı zamanda şarj istasyonları kolay ulaşıma sahip olması nedeniyle de avantajlıdır.

Avrupa’da şarj istasyonlarının kullanımı 2021’e göre % 55 artmıştır. 2022 yılı sonlarına doğru ise Çin şarj istasyonlarının yarısından fazlasına sahiplik etmeye başlamıştır. Bunun yanında en hızlı şarj istasyonlarına sahip ülkeler arasında Almanya, Fransa ve Norveç yer almaktadır.

Türkiye’de ise otoparkların elektrikli araç şarj istasyonu çözümü olarak öne sürülmektedir. Hatta Resmi Gazetedeki yayınlanan otopark yönetmeliğine göre otoparklarda en az %10 oranında elektrikli şarj istasyonlarının kullanımı zorunlu hâle getirilmiştir. Türkiye’de otoparkların 20 adetten fazla olması durumunda en az bir tane elektrikli şarj istasyonunun yapılması şart koyulmuştur.

 Şarj İstasyonlarının Planlanması

Şarj istasyonlarının planlanması için off-broad cihazı kullanılmaktadır. Bu cihazlar kuyruk teoremi modeline göre çalışır. Bu sistem yol ağının yapısını, elektrik dağıtım sistemini ve kapasitesini, araç trafiğini hesaplar. Bu sistemler elektrikli araçları en uygun şarj istasyonlarına yönlendirir. Şarj istasyonlarının kullanımları bu gibi nedenlerle kolaylıkla sağlanmaktadır.

Çeşitli uygulamalar sayesinde çok fazla veri elde edilmektedir. Veriler anında otoparkların doluluk oranını ve trafo merkezine uzaklığa olan mesafeyi ölçebilmektedir. Bu veriler ise Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi ile sıraya koyulur. Bu veriler otoparkların referansıdır

Verilere göre ise otoparklardaki en yoğun araç girişi salı günleri 12:00 ve 14:00 aralığında gerçekleşmektedir. Hafta içi genel olarak ise 10:00 ve 15:00 aralığında araç girişleri yapılmaktadır. Bu sayede gece yapılan araç çıkışları en aza getirilmiş olur.

1-2 saatlik parkların saat 14:00 ve 16:00 aralığında gerçekleştiği tespit edilmişken 4 saatten az gerçekleşen parkların da yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Tüm bu veriler şarj istasyonlarının planlanmasının doğru yapılmasını sağlar.

 Şarj İstasyonları Kullanılırken Yapılması Gereken Ön Kabuller

Şarj istasyonları kullanılırken istasyonların en doğru bir şekilde kullanılması adına bazı ön kabullerin yapılması gerekir. Şarj istasyonları ve elektrikli araçlar konusunda şu hususlara dikkat edilmelidir;

Gelen elektrikli araçlar kuyruğa girmelidir ve kuyruğu terk etmemelidir.

Şarj istasyonlarına birbirinden bağımsız araçlar gelmelidir.

Tüm şarj istasyonlarının aynı verimde çalıştığı kabul edilmelidir.

İlk giren ilk çıkar mantığı kabul edilmelidir.

Şarj istasyonunun poisson dağılımına uygun giriş yaptığı ve negatif exponansiyel dağılıma uygun çıkış yapacağı bilinmelidir.

Tüm bu ön kabullere göre saatte giren araç sayısı %5 olacak şekilde hesaplanmıştır.

X