Programmes d’entretien

 • Home
 • Programmes d’entretien
Tuncmatik

Neden Satış Sonrası Destek ?

Assistance 24h/24 et 7j/7 ; Afin de fournir à tout moment le soutien nécessaire à nos clients qui en ont besoin, nous offrons la possibilité de contacter directement notre équipe technique experte.

Un numéro unique pour le support technique
Nous assistons nos clients qui utilisent nos produits 24 heures sur 24, 7 jours sur 7, via notre ligne d’assistance au 0850 201 6 877. Nous poursuivons avec succès nos services depuis des années, dans le but d’apporter la solution la plus rapide et durable aux problèmes identifiés, avec nos équipes expérimentées, expertes dans leurs domaines et ayant fait leurs preuves dans l’industrie UPS.

Support en ligne; Il est très simple d’obtenir l’assistance de notre service sur des problématiques techniques et commerciales, notamment nos produits et notre espace de travail, via notre site internet www.tuncmatik.com.

Tuncmatik

Koruyucu Bakım Neden Gerekli ?

Les alimentations sans interruption, qui sont des équipements techniques, nécessitent un certain entretien et des services lorsqu’elles atteignent certaines heures d’utilisation, tout comme les voitures que vous utilisez au quotidien. Tout comme l’huile d’une voiture est changée tous les 30 000 km et certaines pièces sont remplacées tous les 100 000 km, les UPS disposent également de systèmes de contrôle, de ventilateurs, de capacités électrolytiques, de batteries, etc. pendant certaines heures de travail. De nombreux sous-composants doivent être entretenus et contrôlés. Si les contrôles et la maintenance nécessaires ne sont pas effectués, l’onduleur que vous avez acheté pour protéger vos équipements critiques des risques peut lui-même être une source de risque. Les UPS contiennent certaines pièces qui s’usent avec le temps et doivent être remplacées, telles que les batteries, les ventilateurs et certains composants analogiques. Si l’entretien, le nettoyage et les contrôles nécessaires ne sont pas effectués, le produit fonctionnera mal au moment où vous en avez le plus besoin et cela vous coûtera bien plus cher que le coût de l’entretien. Si l’onduleur à qui nous confions nos systèmes sensibles n’est pas sous le contrôle d’experts, cela peut provoquer des dysfonctionnements inattendus et des frais de fonctionnement incalculables. Par exemple, vous ne voulez même pas penser qu’il y a un problème dans une agence bancaire ou dans l’unité de soins intensifs d’un hôpital.

Tuncmatik

Koruyucu Bakım Yapılmaz İse Oluşabilecek Sorunlar

Si les appareils UPS qui alimentent des systèmes extrêmement critiques ne sont pas entretenus,

 • Au fil du temps, l’onduleur fonctionne de manière inefficace et s’use plus rapidement.
 • En cas de non-nettoyage de l’appareil, de la poussière s’accumule sur les composants électroniques, provoquant un échauffement des cartes électroniques de l’onduleur et provoquant ainsi des dysfonctionnements.
 • Özellikle akülerin düzenli kontrol edilmesi gerekiyor. Seri bağlı olan akü gruplarından herhangi bir akünün bozuk olması, seri bağlı olmasından dolayı diğerlerinin de şarj olmasını engelleyecektir. Böyle bir durumda hem tüm aküler zamanından önce arızalanacak, hem de elektrik kesintisinde UPS devreye girmeyecektir.
 • Bakımlar ile birlikte şebekedeki ve yükteki olumsuzlukların tespit edilmesi ve bu olumsuzlukların giderilmesi, UPS ömrünüartıracak ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. (Dengesiz yüklenme, bozuk jeneratör gerilimi ve frekansı, şebeke voltajındaki düzensizlikler vs.)
Planlı ve çok daha düşük maliyetli önlemler sayesinde
 • Düzenli koruyucu bakım yapılarak ve arıza gibi tatsız sürprizler ve tabii ki beklenmedik işletme maliyetleri en aza indirilir.
 • UPS fonksiyonlarının düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 • Çevresel koşulların denetlenmesi ve olası risklerin önceden farkedilerek, sistem güvenilirliğinin artması sağlanır. (Aşırı yük, yüksek ortam sıcaklığı gibi).
 • UPS’in teknik özelliklerine uygun olarak kullanıldığı kontrol edilir, düzeltici önlemler önceden alınır. (Kullanıcı hataları).
 • UPS’in temizliği yapılarak, fan/kondansatör gibi ömürlü malzemelerinin günü geldiğinde değiştirilmesi ile cihazın endüstriyel ömrünü uzar.
 • UPS’in ayrılmaz parçası olan akülerin periyodik olarak kontrollerinin yapılarak, olası akü problemlerinin olduğunca önceden tespit edilerek enerji kesilmelerinde ortaya çıkabilecekişletme sorunlarının önlenmesi sağlanır.
 • Kesintisiz Güç Kaynağı kullanımı, UPS arızaları ve önerilen işlem türleri

  Yüksek maliyeti olan güç kaynağı sisteminizin olabildiğince uzun süre sorunsuz çalışabilmesi için UPS cihazlarınızın bulunduğu ortamın bazı koşullara uygun olması ve belirli sürelerle periyodik bakımının yapılması gerekir. Eğer bu koşullara uyulursa Kesintisiz Güç Kaynağı ve çevre birimleri arızalanmadan, daha uzun süre kullanılacaktır. Güç kaynağı bulunan ortamda toz olmaması, sigara içilmemesi, sıcaklık değişiminin az olması, manyetik alan yaratıcı aletlerin (cep telefonu gibi) gereksiz yere UPS ortamında bulundurulmaması gerekir.

  SİGARA DUMANI VE TOZ

  Güç kaynağı kasası içinde bulunan soğutma fanı UPS’in içindeki sıcak havayı soğutmak için hava çeker. Kasa üzerinde bulunan deliklerden giren hava, toz ve duman kasanın içine dolar ve zamanla birikir. Elektronik kartlar da kapalı birer ünite olmadıkları için toz ve nemden etkilenirler. Toz ve nem akü grupları ve elektronik kartlar üzerinde birikerek zamanla bu birimlerin arızalanmasına sebep olur.

  ​NEM

  Kesintisiz Güç Kaynağı içine hava ile dolmuş olan toz, bileşenlerin üzerine yapışarak bir çeşit yalıtım maddesi oluşturur. Oluşan yalıtım maddesi de aşırı ısınmaya yol açarak yarı iletken bileşenlerin ömrünün kısalmasına zaman zaman da yanmalara yol açabilir. Hatta bazen de içeri biriken tozun içeriğine göre kısa devrelere sebep olabilir.

  SIVILAR

  Kesintisiz Güç Kaynağına yiyecek ve içecek gibi sıvılar döküldüğünde UPS’in arızalanmasına yol açabilir. Bu tür bir kaza meydana geldiğinde asla saç kurutma makinesi kullanmayınız. Saç kurutma makinesi; donanımı kurutmakla beraber, aşırı ısınma sonucu bileşenlerin zarar görmesine neden olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi işlem, güç kaynağın bileşenlerini ayırmak ve tüy bırakmayan bir bezle hafifçe kurulayarak bir iki gün kurumasını beklemektir.

  YOĞUNLAŞMA

  Soğukta kalmış olan bir Kesintisiz Güç Kaynağı sıcak bir yere getirilecek olursa, bileşenler üzerinde yoğunlaşan nemin buharlaşmasını beklemek gerek (en azından 1 saat). Bu süre içinde Kesintisiz Güç Kaynağının diğer parçaları da oda sıcaklığına gelecektir.

  PASLANMA

  Nem Kesintisiz Güç Kaynağının içindeki metal yüzeyleri paslandırır. Paslanma nedeniyle oluşan hata belirtilerini anlamak zordur. Bu belirtiler zamanla ortaya çıkar. Kablo bağlantıları metal olduğu için arada bir kontrol etmek gerekir.

  KORUYUCU İÇ TEMİZLİK

  Kesintisiz Güç Kaynağının iç bileşenlerinin temizliği yumuşak bir fırça ile yapılır (bez kullanılmaz). Ulaşılması güç olan bölgelerin temizliği için basınçlı hava spreyi ve üfleme borusu kullanılır. Güç kaynağı ünitesindeki fan pervanesi ve kapağı bir fırça ve basınçlı hava ile temizlenebilir.

  ANALOG KOMPONENTLERİN KONTROLÜ

  Kondansatörler vb. analog komponentler yıllar içerisinde yaşlanarak değerlerinde ve fonksiyonlarında değişim gösterebilirler. Koruyucu bakım hizmetlerinde bunun gibi kritik komponentlerin testleri yapılır.

  Gücünü, uzun yıllara dayanan sektör tecrübesine sahip çalışanlarından ve Türkiye çapında hizmet veren yaygın servis ağından alan tuncmatik, yenilikçi, teknoloji odaklı ve eğitime dayalı yapısı ile her türlü servis hizmetini en kısa sürede tam ve hatasız olarak yerine getirmektedir.

  Tuncmatik

  Sürekli büyüyen servis ağımızla yerinde ve hızlı hizmet

  Her geçen gün servis ağını daha da genişleten tuncmatik, yurt sathında 58 teknik servis noktasıyla yerinde ve hızlı hizmet sunmaktadır. Kullanıcılarımızın hızlı hizmet almasını ve zaman kayıplarını önlemek adına firmamız öncelikle taşınabilirliği düşük (6kVA ve üzeri güçler) ürün grupları için yerinde destek sağlamaktadır. Opsiyonel olarak müşterilerimizin talepleri üzerine diğer ürün gruplarına da yerinde destek verilebilmektedir. Arızanın boyutuna göre bazıları anında bazıları ise ürünün tamir merkezimize alınması ile giderilerek çözüm üretilmektedir.

  Tuncmatik

  Eğitim seviyesi yüksek, güçlü ve tecrübeli kadro deneyimli servis

  tuncmatik yetkili servisleri insan odaklı çalışmaktadır. Hızla gelişen bilim ve teknolojiye uyum sağlamak için sürekli eğitimi ilke edinmiş ve aynı gelişmeyi teknik personellerine aktarmayı başarmıştır.

  Bu sayede eğitim seviyesi yüksek, güçlü ve tecrübeli kadromuz, hızlı ve doğru çözümleri ile müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmaktadır.

  Tuncmatik

  Stok ve depolama maliyetlerinin doğru yönetimi yedek parça ve lojistik

  Servis merkezimiz, en ileri sistemleri ve elde ettiği arıza analizlerini kullanarak, stok ihtiyacını ve depolama maliyetlerinin optimizasyonunu sağlamaktadır. Uzun yıllar sonra dahi ihtiyaç olabilecek yedek parçalara kolaylıkla ulaşılabilmesi, müşterilerimizin sürekli memnuniyetini sağlamaktadır. Müşterilerimize ürünlerini en yüksek performansla kullanabilmeleri amacı ile orjinal yedek parçaları sunabilmek ise bizim en büyük gurur kaynaklarımızdandır.

  Zamana göre değişen ihtiyaçlara teknoloji odaklı yaklaşım

  tuncmatik 1969 yılından bu yana bir çok ilklere imza atmış, müşterilerinin zamana göre değişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için teknoloji odaklı olmayı kendine hedef edinmiştir. Bu vizyon büyümesini ve kullanıcı-ürün işbirliğini her geçen gün arttırmasını sağlamıştır.

  Hızlı ve güvenilir çözüm ups izleme

  Kesintisiz enerji ihtiyacı olan müşterilerimize, çağımız teknoloji imkanlarından faydalanarak hızlı ve güvenilir çözümler sunmak için UPS’lerini, ister yerel ağ, ister internet üzerinden izliyoruz. Marka bağımsız olarak, hem tuncmatik hem de teknolojisi uygun olan tüm UPS’ler için izleme yapılabilmektedir. Bu teknoloji sayesinde oluşabilecek bazı hatalar önceden fark edilerek önüne geçilebilir, ya da UPS sisteminizdeki bir sorunu bir enerji kesintisi esnasında fark etmek yerine çok daha önceden fark ederek gerekli servis işlemi ile kritik yüklerinizin riske atılmasına engel olursunuz.

  tuncmatik gerek bireysel gerekse çok şubeli kurumsal müşterilerimiz için, ister kendi merkezlerinden isterlerse tuncmatik izleme merkezi tarafından tüm UPS’lerin izlenme olanağı sunulmaktadır. Bu sayede kolayca, değişik lokasyonlardaki UPS’lerin durumundan haberdar olunur ve gerekli müdahaleler zamanında gerçekleştirilir. UPS’ler izlenirken aynı zamanda pek çok detaylı veride kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede, olası arıza durumunda en doğru müdahalenin bir defada, hızlı şekilde yapılması anlamına gelir. Ayrıca pek çok rapor alınabilme olanağı da sağlanmaktadır.

  Bakım Sözleşmesinin Avantajları

  Sistemlerinize periyodik bakım anlaşması yapılması sonucunda
 • Satın almış olduğunuz UPS’i en yüksek performansta kullanmanız sağlanır.
 • UPS’inizin endüstriyel ömrü uzayacağından, sahip olma maliyetiniz düşer.
 • Bakım yapılmayan cihazlardaki ani arıza ve sistemlerin çökme riskleri minimize edilir.
 • Aküleriniz düzenli ölçülerek varsa bozuk akü erkenden teşhis edilecek, bu sayede bozuk akünün etkisiyle diğer akülerin bozulmasının önüne geçilecektir ve sorunu daha küçükmaliyetlerle çözmüş olacaksınız.
 • Sözleşme boyunca tüm arızalara ücretsiz hizmet verilecektir.
 • Bakım yapılmayan cihazlarda daha büyük arızalar meydana gelmesi sebebi ile bakım anlaşması yaptırmış bir müşteri olarak daha büyük servis maliyetlerini önlemiş olacaksınız.
 • Arıza durumunda, arızaya müdahale önceliği ile sözleşmede belirtilen maksimum saatler içerisinde teknik servisimiz yönlendirilmektedir. İsterseniz sözleşme tipine göre 7 gün 24 saat teknik destek alabileceksiniz.
 • Seçiminize göre yılda 2 veya 3 defa koruyucu ve periyodik bakım yapılacaktır.
 • X